Podmienky podnikania a ŽP

 

Spracoval Jakub Lukajka

 

Každá oblasť podnikania si väčšinou vyžaduje sledovanie špecifického okruhu predpisov z oblasti životného prostredia.

Ochrana životného prostredia sa čoraz viac dostáva do popredia v lokálnej aj európskej legislatíve. Podmienky podnikania sa sprísňujú tak, aby čo najmenej ovplyvňovalo životné prostredie. Tak, ako je rozmanité životné prostredie a vplyvy, ktoré ho ohrozujú, rovnako rôznorodá a rozsiahla je aj legislatíva v tejto oblasti. Poukážeme len na hlavné environmentálne aspekty, ktoré by mal mať podnikateľ na zreteli.

  • Povinnosť chrániť životné prostredie platí pre každého rovnako ako právo mať priaznivé životné prostredie. Regulácia jeho ochrany sa riadi nielen množstvom zákonov, ale aj ďalšími vykonávacími predpismi, či technickými normami. Environmentálne požiadavky sú často „našité“ na ochranu konkrétnej zložky životného prostredia a vzťahujú sa na každého podnikateľa, ktorý by do nej mohol zasiahnuť. Každá oblasť podnikania si väčšinou vyžaduje sledovanie špecifického okruhu predpisov z oblasti životného prostredia a ich zmien, ktoré sú v tejto oblasti veľmi dynamické. V priemyselnej výrobe býva zväčša širší záber než v službách.
  • V prípade ak pri výrobe, ale aj službách produkujete odpad, nevyhnete sa dodržiavaniu zákonných pravidiel o nakladaní s ním. Ak vyprodukujete väčšie množstvo odpadu, musíte vypracovať vlastný program pôvodcu odpadu, obsahujúci opatrenia na obmedzenie vzniku odpadu a predložiť ho na schválenie okresnému úradu (odbor starostlivosti o životné prostredie). (Táto povinnosť sa novým zákonom o odpadoch ruší, od 1. januára 2016 preto strácajú platnosť aj rozhodnutia, ktorými tieto programy boli schválené). Odpad nemožno zneškodňovať ľubovoľne, nie všetko patrí do koša. Napríklad použité batérie, akumulátory, odpadové oleje, staré vozidlá, odpadové pneumatiky či elektroodpad musíte odovzdať osobe oprávnenej na zber tohto odpadu či na mieste na to určenom. Ak vlastníte, spravujete alebo si prenajímate nehnuteľnosť, na ktorej niekto nezákonne umiestnil odpad, ste povinný to oznámiť obci alebo príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva. Ak prevádzkujete zariadenie spoločného stravovania (tzv. prevádzkovateľ kuchyne), musíte zabezpečiť triedený zber biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu. Použité jedlé oleje a tuky nemožno vypúšťať do kanalizácie či ukladať do nádob určených na zber komunálneho odpadu.
  • Ak prevádzkujete stacionárny zdroj znečisťovania ovzdušia (akýkoľvek objekt, zariadenie či činnosť, ktorá môže znečisťovať životné prostredie), je potrebné tento zdroj klasifikovať ako veľký, stredný či malý. Podľa toho následne určíte rozsah svojich povinností pri jeho prevádzkovaní. Zároveň musíte pri svojej činnosti dodržiavať stanovené emisné limity (max. miera vypúšťania znečisťujúcich látok do ovzdušia), technické požiadavky a podmienky prevádzkovania stacionárneho zdroja znečisťovania ovzdušia a emisné kvóty. Pri zmenách technologických zariadení stacionárnych zdrojov, zmenách palív, inštalácii meracích systémov emisií či iných úkonoch súvisiacich so zdrojom znečistenia, si nezabudnite obstarať súhlas okresného úradu (odbor starostlivosti o životné prostredie). Dodržiavať zákonné obmedzenia vo vzťahu k ochrane ovzdušia musíte aj v prípade, ak vyrábate alebo dovážate tzv. regulované výrobky, čiže farby, laky a produkty s obsahom organických rozpúšťadiel určené na povrchovú úpravu vozidiel, objektov a ich častí.
  • Ak Vaša prevádzka vypúšťa do ovzdušia skleníkové plyny alebo znečisťujúce látky, potrebujete na to povolenie okresného úradu (odbor starostlivosti o životné prostredie) a emisné kvóty. Kvóty skleníkových plynov sú prideľované sčasti bezplatne a sčasti odplatne na každý rok pre osemročné obchodovateľné obdobie od 1. januára 2013 a následne zapisované na účty pre jednotlivé prevádzky vnútroštátnym správcom emisných kvót SR (spoločnosť ICZ Slovakia). Ak však vyrábate elektrickú energiu, alebo nakladáte s oxidom uhličitým, budete si všetky kvóty musieť zakúpiť. Ročné kvóty znečisťujúcich látok pre jednoročné obchodovateľné obdobie prideľuje bezplatne okresný úrad (odbor starostlivosti o životné prostredie) po tom, čo ministerstvo životného prostredia stanoví kvóty pre jednotlivé okresy. Obchodovať s pridelenými kvótami skleníkových plynov a znečisťujúcich látok môžete len ako účastník jednotlivých systémov obchodovania. Od 1. 9. 2016 už nebude potrebné povolenie na vypúšťanie znečisťujúcich látok do ovzdušia a súčasne sa zruší aj obchodovanie s emisnými kvótami znečisťujúcich látok, keďže znižovanie emisií sa dosahuje už sprísnenými požiadavkami na prevádzku zdrojov znečisťovania ovzdušia. Obchodovať sa teda bude už len s emisnými kvótami skleníkových plynov v rámci schémy obchodovania.
  • Osobitné povinnosti majú podnikatelia aj za účelom ochrany ozónovej vrstvy v súvislosti s nakladaním s tzv. kontrolovanými látkami (látky potenciálne poškodzujúce ozón, vymenované v nariadení EÚ). Ak prevádzkujete chladiace alebo klimatizačné zariadenie, tepelné čerpadlo alebo protipožiarny systém s obsahom kontrolovanej látky, ste povinný viesť osobitnú evidenciu podľa európskych predpisov. To isté platí pri používaní regenerovaných alebo recyklovaných neúplných halogénovaných chlórfluórovaných uhľovodíkov na údržbu alebo na servis. Predpísanú evidenciu musíte viesť aj v prípade, ak kontrolované látky dovážate, vyvážate, uvádzate na trh, zneškodňujete, robíte údržbu a servis zariadení s kontrolovanou látkou a podobne. V týchto prípadoch máte tiež osobitné informačné povinnosti voči štátnym orgánom.
  • Hoci sa na prvý pohľad zdá, že voda je všeobecne voľne dostupná a prístup k nej technicky neobmedzený, nemôžete ju pri podnikaní odoberať či využívať svojvoľne a bez obmedzení. Na tzv. osobitné užívanie vôd, ako napríklad na odber, čerpanie vôd, vypúšťanie odpadových, minerálnych či liečivých vôd do povrchových či podzemných vôd, vypúšťanie priemyselných odpadových vôd do verejnej kanalizácie, využívanie vôd na chov vodných živočíchov  potrebujete povolenie okresného úradu (odbor starostlivosti o životné prostredie). Súhlas okresného úradu (odbor starostlivosti o životné prostredie) si obstarajte napríklad pre sklady či nádrže škodlivých látok, veľkokapacitné farmy či leteckú aplikáciu hnojív a chemických látok na rastliny. Ak na základe povolenia pri podnikaní odoberáte vodu alebo vypúšťate odpadové vody do povrchových či podzemných vôd v objeme nad 400 kubických metrov denne, nezabudnite ustanoviť vo Vašej prevádzke funkciu vodohospodára. Pri využívaní minerálnych či liečivých vôd na podnikateľskú činnosť, pri odbere väčších objemov vôd, vypúšťaní odpadových vôd alebo minerálnych či liečivých vôd do povrchových vôd, môžete zase mať isté informačné povinnosti. S výnimkou humanitárnej pomoci a núdzových stavov je vylúčený vývoz vody z vodných útvarov dopravnými prostriedkami alebo potrubím do zahraničia.
  • V prípade, ak Vás štátny dozor v konaní identifikuje ako pôvodcu environmentálnej záťaže, vzniká Vám povinnosť na vlastné náklady zabezpečiť vypracovanie a realizáciu plánu prác na jej odstránenie. Spravidla, ak pôvodcu environmentálnej záťaže nemožno zistiť, platí fikcia, že je ním vlastník nehnuteľnosti. V takom prípade môžete previesť nehnuteľnosť len po vykonaní geologického prieskumu a záverečná správa z neho musí byť súčasťou zmluvy o prevode nehnuteľnosti. Vo vlastnom záujme preto chráňte aj svoj nehnuteľný majetok a predíďte jeho environmentálnemu zaťaženiu i zo strany tretích osôb. Obdobne, ak Vám pri podnikaní hrozí alebo vznikne environmentálna škoda, máte množstvo informačných, prevenčných, či nápravných povinností.
  • Osobitnú ochranu požíva poľnohospodárska pôda ako zdroj všetkých pestovaných potravín. Preto ak vlastníte poľnohospodársku pôdu (napríklad ornú pôdu, vinice, záhrady, chmeľnice...), ste povinní zachovávať jej kvalitatívne vlastnosti a funkcie, zamedziť šíreniu burín, erózii, zhutneniu a chrániť ju pred znehodnotením. V prípade, ak by ste svoju poľnohospodársku pôdu chceli využiť na stavebný či iný nepoľnohospodársky účel, je potrebné najprv požiadať okresný úrad (pozemkový a lesný odbor) o odňatie tejto pôdy. Od 1. júna 2014 je navyše limitovaný aj predaj poľnohospodárskej pôdy tak, aby primárne ostala v rukách podnikateľov v poľnohospodárskej výrobe. Nemožno teda s ňou nakladať ľubovoľne ako pri iných druhoch pôdy, ale pri predaji je potrebné ju najskôr ponúknuť iným poľnohospodárom v obci či v susednej obci.
  • V prípade, že zamýšľate realizovať činnosť s potenciálne negatívnym vplyvom na životné prostredie, preverte si, či Váš zámer nepodlieha posúdeniu vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte pred jeho uskutočnením. Za určitých zákonných predpokladov do tejto kategórie patria niektoré činnosti v ťažobnom, energetickom, hutníckom, chemickom, farmaceutickom, drevospracujúcom, papierenskom, strojárenskom, potravinárskom a elektrotechnickom a inom priemysle, infraštruktúre či doprave. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie je časovo náročný a zložitý, s čím je potrebné počítať v biznis pláne.
  • Ak prevádzkujete podnik, v ktorom je prítomná vybraná nebezpečná chemická látka, alebo zariadenie, v ktorom sa s takou látkou nakladá, môže sa na Vás vzťahovať celý rad povinností v záujme predídenia závažnej priemyselnej havárii. Počínajúc notifikovaním okresnému úradu (odbor  starostlivosti o životné prostredie) o vlastnej kategorizácii podniku cez hodnotenie rizík, vypracovanie programu prevencie závažných priemyselných havárií, zavedenie bezpečnostného riadiaceho systému, vypracovanie bezpečnostnej správy, havarijného plánu až po ustanovenie odborne spôsobilej osoby na koordináciu a kontrolu zabezpečovania týchto úloh.

https://www.etrend.sk/business-guide-situacie/splnam-environmentalne-poziadavky.html