Zelené strechy

Spracovala Lenka Zbojovská

História

Zatrávnené strechy sú stáročia známe nielen v studenom podnebí Islandu, Škandinávie, Kanady, USA, ale aj v teplom podnebí Tanzánie. Konštrukčné riešenie domov so zatrávnenou strechou pochádza zo severnej Európy. Príkladom je islandský dom („sodhouse“) so strechou tvorenou dvoma až troma vrstvami rašelinových kobercov uloženými na suchých vetvách pokrytých prérijnou trávou. Zvislé steny, hrúbky 60 – 90 cm, sú postavené z 10 cm vysokých trávnatých kobercov so zatrávnenou stranou smerom dolu.

Takáto konštrukcia udržuje v chladnom prostredí teplo akumuláciou. Pôvodná škandinávska zatrávnená strecha má sklon od 30° do 45° a tvorí ju 20 cm hrubá vrstva trávnatého koberca, ktorá je uložená na niekoľkých vrstvách brezovej kôry. Kôra je lepená dreveným dechtom, aby vznikla vodotesná a nepriepustná vrstva. Mínusom tejto konštrukcie je, že decht môže byť rakovinotvorný a životnosť strechy je len 20 rokov. V Berlíne sa od polovice 19.storočia stavali štvorpodlažné bloky domov so strechami zvažujúcimi sa do átria-„strechy z dreveného cementu“.

 

Výhody zelenej strechy

Má termoizolačné vlastnosti.
Chráni hydroizoláciu strechy pred teplotnými rozdielmi, v niektorých prípadoch môže byť rozdiel až 55°C.

Pôsobí ako akustická izolácia.
Redukuje šírenie hluku spôsobovaného mestským ruchom, lietadlami a pod.

Funguje ako biofilter.
Podstatne znižuje množstvo prachu a oxidu uhličitého v ovzduší, produkuje kyslík a tým významne prispieva k zlepšeniu životného prostredia.

Zadržiava vodu.

Zelená strecha zadrží až 50 percent vody pred odtokom do kanalizácie, zvyšuje tak vlhkosť v meste, čím tiež znižuje riziko požiaru.

Ochrana samotnej strechy.
Chráni strechu pred vonkajšími vplyvmi ako sú krupobitie, UV žiarenie a pod. Vďaka tomu bude mať vaša strecha prakticky neobmedzenú životnosť.

Otvára nové možnosti.
Ponúka projektantom úžasné možnosti pri zapracovaní stavieb do okolitého prostredia.

 

 

Delenie podľa požadovanej údržby

Extenzívna zelená strecha
Vyznačuje sa svojou bezúdržbovosťou. Hrúbka substrátu sa pohybuje od 5 - 25 cm
a zaťaženie od 60 - 300 kg/m2. Vhodnými rastlinami pre extenzívne zelené strechy sú najmä rozchodníky rôznych druhov. Všeobecne však ide o rastliny rozrastajúce sa do šírky, ktoré znesú extrémne podmienky striedania tepla, sucha a mrazu. Extenzívnu strechu netreba zavlažovať, kosiť, ani hnojiť. Extenzívna skladba je vhodná pre subtilnejšie konštrukcie, pre strechy, ktoré nemajú poskytovať estetický zážitok, pre šikmé strechy a pod.

Intenzívna zelená strecha
Hrúbka substrátu pri intenzívnych zelených strechách je od 25 cm a zaťaženie sa tu pohybuje až do 1 000 kg/m2. Skladba intenzívnej zelenej strechy je vhodná pre plochy, ktoré majú poskytovať estetický zážitok a samozrejme lepšiu izoláciu. Na intenzívne zelené strechy je možné vysádzať trávnaté koberce, rôzne druhy kvetov, kríky a dokonca menšie stromy. Takéto strechy však vyžadujú nie len masívnu konštrukciu, ale tiež zavlažovanie a občasnú údržbu.
 

Delenie podľa sklonu

Ploché zelené strechy

So sklonom do 5°. Sú najvhodnejšie pre intenzívnu strešnú skladbu a pre tvorenie krásnych plôch a parkov. Sú zdanlivo najjednoduchšími, no obzvlášť pri týchto strechách je potrebné zabezpečenie funkčnej drenáže. Pri nevhodnej skladbe by mohlo dôjsť k odvzdušneniu substrátu a zničeniu rastlín.

Mierne šikmé zelené strechy

So sklonom od 6 - 25°. Pri týchto strechách je už potrebné čiastočné zaistenie pôdy proti zosuvu. Inak sú vhodnými ako pre intenzívnu, tak aj pre extenzívnu strešnú skladbu.
 

Šikmé zelené strechy

So sklonom 25-45°. Pri strechách s takýmto vysokým sklonom je potrebné zabezpečenie pôdy proti zosuvu opornými lištami a kotviacim systémom. Sklon je vhodný najmä pre extenzívnu skladbu a pre hrúbku substrátu do 15 cm. Strechy s týmto sklonom sú najťažšie na realizáciu a často si vyžadujú individuálne riešenia.

 

Ekonomické náklady

Cena zelenej strechy sa môže odvíjať od rôznych faktorov, ako je napríklad sklon strechy, jej tvar, požadovaný druh vegetácie a výška substrátu.

Čím je strecha strmšia, tým náročnejší je nielen pohyb pracovníkov pri práci, ale pribúdajú aj náklady na kotvenie, spevňovacie prvky proti zosuvu a tým sa predlžuje aj čas celej montáže.

Tvar strechy zas môže spôsobiť viac odpadu, zložitejšie kotvenie, náročnejšiu manipuláciu a sťažené meranie materiálov priamo na streche.

Podľa druhu vegetácie sa určuje aj výška a typ strešného substrátu.

Najlacnejší variant zelenej strechy je plochá strecha s extenzívnymi rastlinami (sedum). O tie sa netreba starať, rozrastú sa samé, a bude im stačiť výška substrátu 5 - 8 cm.

 

Rastliny vhodné pre zelené strechy


Rozchodníky (Sedum)
Rozchodníky (Sedum)

Sú to tučnolisté, mimoriadne odolné a plne mrazuvzdorné trvalky. V posledných rokoch sa rozchodníky dostali v celosvetovom hodnotení na popredné miesto. Sú šlachtené rôzne odrody s rôznym sfarbením listov aj kvetov. Vyfarbenie listov sa často mení. Rozchodníky veľmi dobre znášajú sucho, vyhovuje im priame slnko a dobre priepustná pôda. Prílišné zavlažovanie by im mohlo škodiť. Kvitnú od júla do októbra. Na zelených strechách majú svoje nezastupiteľné využitie najmä pre svoju pôdokryvnú vlastnosť. Behom jedného roka sa sadeničky rozrastú na celistvý koberec.

Vrstva substrátu: od 5 cm             Zavlažovanie: nie             Kosenie: nie

 
Trvalky, lúčne kvety
Trvalky, lúčne kvety

Sú pravdepodobne najrozmanitejšou skupinou rastlín. Majú obrovskú mnohotvárnosť vzrastu, tvarov, farieb, textúr a vôní. Trvalky s farbistým lístím tvoria kontrast k prevažne zelenému rámcu, zdôrazňujúc každú rastlinnú štruktúru. Trvalky nezvyčajného vzrastu, usporiadania či textúry sú doslova pastvou pre oči. Rovnako ako rozchodníky, ani tieto rasltiny nevyžadujú údržbu a znášajú extrémne podmienky. Trvalky sú vhodné pre vytváranie krásnych zelených terás a parkov. Je možná kombinácia rastlín kvitnúcich v rôznych obdobiach pre dosiahnutie efektu dokonalej rozmanitosti.

Vrstva substrátu: od 15 cm            Zavlažovanie: áno            Kosenie: nie

 
Trávnik
Trávnik

Krásny hustý zelený trávnik je snom každého záhradkára. Tráva, často doplnená ďalšími rastlinami, je základnou rastlinou okrasnej záhrady. Jej okrasná funkcia však nie je jediná. Trávnik môže tiež slúžiť pre relax, je možné si na neho ľahnúť, hrať na ňom futbal, alebo si urobiť piknik. Aby si však tento prírodný koberec udržal svoju krásu a smaragdovú farbu, vyžaduje aj určitú údržbu. Taktiež sa trávniky zakladajú najmä na slnečných miestach. Na tienisté miesta je lepšie použiť trvalky alebo rozchodníky.

Vrstva substrátu: od 20 cm              Zavlažovanie: áno              Kosenie: áno

 
Kríky, stromy
Kríky, stromy

Pri vyššej vrstve pôdy už je možné uvažovať o rôznych druhoch okrasných krov a menších stromov. Pomocou nich je možné dosiahnuť efekt záhrady alebo parku. Pri umiestnení ďalších prvkov, napríklad lavičiek, je výsledok veľmi pôsobivý a návštevníci takejto strechy si ani neuvedomujú, že nie sú v skutočnom parku, ale na streche. Výška substrátu závisí najmä od dĺžky koreňov danej rastliny. Pri drevinách s dlhšimi koreňmi je možné tiež vytvorenie kopčekov alebo inak vyvýšených miest.

Vrstva substrátu: od 40 cm      Zavlažovanie: áno      Strihanie: áno